Урок №11. Візуалізація рядів і трендів даних. Інфографіка


Візуалізація рядів і трендів даних. Інфографіка 

    1. Діаграми
    Крім звичайної стовпчастої діаграми можна побудувати стовпчасту діаграму з накопиченням і нормовану стовпчасту діаграму з накопиченням.


    Стовпчаста діаграма з накопиченням відображає частини цілого (на малюнку б — прибутки фірми в кожному з чотирьох кварталів) у всьому цілому (на малюнку б — прибуток фірми за рік) або кожну із частин-додатків у сумі значень частин-додатків для кількох рядів даних.
    Нормована стовпчаста діаграма з накопиченням також відображає частини цілого в усьому цілому, але у відсотках (малюнок 
в). Усе ціле приймається за 100 %, визначаються відсотки кожної частини від цих 100 %, і всі ці відсотки-частини відображаються частинами одного стовпця діаграми.   
    Секторні діаграми будуються для одного ряду даних, якщо потрібно відобразити частку кожного окремого даного в загальній сумі. На малюнку наведено секторну діаграму, на якій зображено прибутки однієї фірми за кожний з чотирьох кварталів року.
    Подібну діаграму можна побудувати для кількох рядів даних — кільцеву діаграму, виконавши 
Вставлення ⇒ Інші діаграми ⇒ Кільцева. На малюнку нижче наведено кільцеву діаграму, на якій зображено прибутки трьох фірм за кожний з чотирьох кварталів року Внутрішнє кільце відповідає першій фірмі в таблиці, зовнішнє — третій.


    Кільцеву діаграму доцільно побудувати для аналогічної таблиці, у якій буде наведено прибутки однієї фірми за кожний з чотирьох кварталів, але не одного року, а кількох років. Тоді буде зручно візуально порівнювати, наприклад, прибутки фірми в одному й тому самому кварталі, але в різні роки.


    2. Тренди
    Ряди даних можна використовувати для прогнозування певного явища, процесу. 
    
    Приклад 1:
    Марічка займається фітнесом, слідкує за своїм харчуванням і спостерігає за зміненням маси свого тіла за півроку (див. таблицю).


    Марічку цікавить прогноз, як змінюватиметься її маса протягом наступних місяців, якщо вона буде харчуватися як і останні півроку і займатиметься фітнесом з такою самою інтенсивністю.

    Цей прогноз можна отримати, побудувавши лінію тренду в Excel (Calc).
    Лінія тренду — це лінія, уздовж якої розташовуються на діаграмі точки, що зображають дані з певного ряду даних.
    Побудуємо лінію тренду за даними таблиці.
    Для цього потрібно за даними цієї таблиці побудувати точкову діаграму (Вставлення Точкова ⇒ Точкова діаграма лише з маркерами) і виконати Макет Лінія тренду ⇒ Прогнозована пряма з трендом. Отримаємо точкову діаграму за даними таблиці і лінію тренду, яка задається лінійною функцією).


    За цією лінією тренду можна зробити прогноз, що маса Марічки в жовтні (точка на прямій, що відповідає числу 7 на горизонтальній осі) становитиме приблизно 59,5 кг, а в листопаді (точка на прямій, що відповідає числу 8 на горизонтальній осі) — 59,3 кг.
    Якщо вибрати діаграму і виконати Макет ⇒ Лінія тренду ⇒ Інші параметри лінії тренду, то відкриється вікно Формат лінії тренду, у якому можна:
    - установити інший період прогнозування (поля Уперед на і Назад на);
    - задати іншу назву лінії тренду в легенді (перемикач Інший і поле справа від нього);
    - вибрати іншу функцію, яка задаватиме лінію тренду:
        • якщо значення в ряді даних зростають або спадають, то доцільно вибрати Лінійний;
        • якщо значення ряду даних спочатку зростають, а потім спадають або навпаки, то доцільно вибрати Поліноміальний (лат. поліном — многочлен) зі степенем 2;
        • якщо значення в ряді даних зростають, потім спадають, потім знову зростають, то доцільно вибрати Поліноміальний зі степенем 3;
        • якщо розташування точок на діаграмі відповідає більш складним закономірностям, то можна вибирати іншу функцію із запропонованих
        Точність прогнозу, для якого й будується лінія тренду, залежить від того, наскільки щільно точки розташовані уздовж лінії тренду;
    - відформатувати лінію тренду (вкладки Колір лінійТип лінії та ін.).

    Приклад 2.
    Спрогнозуємо народжуваність в Україні у наступні роки, використавши дані народжуваності в Україні за попередні роки, починаючи з 1990 року.


    Оскільки, за даними таблиці, за вказані роки народжуваність в Україні спочатку спадала, потім зростала, потім знову спадала, то виконаємо Вставлення ⇒ Точкова ⇒ Точкова діаграма лише з маркерами, потім Макет ⇒ Лінія тренду ⇒ Інші параметри лінії тренду і у вікні Формат лінії тренду виберемо Параметр лінії тренду Поліноміальний зі степенем 3 і встановимо Прогноз ⇒
Уперед на 3 періоди.
    Отримана лінія тренду визначає, що у 2020 році народжуваність в Україні становитиме приблизно 380 тис. дітей.


    Зазначимо, що прогнозування з використанням лінії тренду не завжди є правильним Так, якщо за даними 2009-2016 років, наведеними в таблиці, побудувати лінію тренду і спрогнозувати новорічну температуру в Києві у 2017 році, то вона мала б дорівнювати –15 °С, хоча реальні дані зовсім інші.



    Цей приклад демонструє, що не до всіх процесів можна застосувати прогнозування з використанням лінії тренду.

    3. Інфографіка
    Графічне подання відомостей, даних різних видів називають інформаційною графікою, або інфографікою.
    Інфографіку широко використовують перш за все для покращення сприйняття великого обсягу відомостей, а також відомостей, що мають досить складну структуру.


    Інфографіку часто створюють у графічному редакторі. Нескладну інфографіку можна створити в текстовому редакторі, у редакторі презентацій.
    Також існує багато спеціальних онлайн-ресурсів для створення інфографіки. Наприклад,
    • Easel.ly — пропонує набір безкоштовних шаблонів для створення інфографіки. Усі структурні елементи майбутньої інфографіки можна редагувати і налаштувати на свій смак. У цьому сервісі є також бібліотека готових форм, стрілок, покажчиків і ліній для створення блок-схем, легке налаштування колірних палітр і шрифтів. Також можна дода
вати власні зображення.
    • Іnfogr.am — частково безкоштовний ресурс для створення схем, графіків і географічних карт з можливістю завантаження відео та фото для створення інтерактивної інфографіки. Усі дані для майбутньої інфографіки заносяться в таблицю. Їх можна редагувати в будь-який момент, а вбудований генератор автоматично оновить готову інфографіку. Після завершення всіх
правок результат можна опублікувати на сайті Infogram, вбудувати створену інфографіку в свій сайт або блог, а також поділитися посиланням із друзями, використовуючи соціальні мережі.
    • Venngage – частково безкоштовний ресурс для створення і публікації інфографіки з досить простим у використанні набором можливостей. Для користувачів доступні готові схеми, теми оформлення, графіки та піктограми, також можна завантажити авторські зображення і тло. Серед додаткових можливостей є можливість створювати анімацію та ін.
    У всіх наведених прикладах ресурсів для створення інфографіки інтерфейс англомовний. На жаль, на даний час відсутні ресурси з україномовним інтерфейсом для створення інфографіки.


Коментарі